Alecoair Logo
Resigilate
Resigilat! Dezumidificator si purificator cu consum redus de energie AlecoAir D16 PURIFY, 16 l /24h, WiFi, HEPA, Ionizare
Resigilat! Dezumidificator si purificator cu consum redus de energie AlecoAir D16 PURIFY, 16 l /24h, WiFi, HEPA, IonizareResigilat! Dezumidificator si purificator cu consum redus de energie AlecoAir D16 PURIFY, 16 l /24h, WiFi, HEPA, IonizareResigilat! Dezumidificator si purificator cu consum redus de energie AlecoAir D16 PURIFY, 16 l /24h, WiFi, HEPA, IonizareResigilat! Dezumidificator si purificator cu consum redus de energie AlecoAir D16 PURIFY, 16 l /24h, WiFi, HEPA, IonizareResigilat! Dezumidificator si purificator cu consum redus de energie AlecoAir D16 PURIFY, 16 l /24h, WiFi, HEPA, IonizareResigilat! Dezumidificator si purificator cu consum redus de energie AlecoAir D16 PURIFY, 16 l /24h, WiFi, HEPA, Ionizare

Resigilat! Dezumidificator si purificator cu consum redus de energie AlecoAir D16 PURIFY, 16 l /24h, WiFi, HEPA, Ionizare

Cod Produs: RSG3-D16PURIFY
779.00 RON 879.00 RON
TVA inclus / Pretul include taxa de timbru verde in valoare de 11 ron

Comparare Produse

Livrare in 1-5 zile lucratoare cu posibile intarzieri datorate aglomerarii curierilor



Disponibilitate
Stoc Limitat

Garantie persoane fizice
36 Luni

Garantie persoane juridice
12 Luni

Taxa pentru Timbrul Verde este inclusa in pretul produsului.

Transport gratuit

in toata tara la o comanda de peste 199 RON, pentru Livrari Standard

Returnare produs

in 14 zile de la primirea comenzii

Garantie

Preluare si returnare GRATUITA a produselor aflate in GARANTIE

Service Autorizat

pentru toate produsele cumparate de pe Alecoair.ro

Modalitati plata

Ramburs, Transfer Bancar, Card Online sau in Rate prin Parteneri detalii Click aici

De ce este acest produs Resigilat? Produs cu usoare urme de utilizare, produs expus in showroom.  

Produsul beneficiaza de conditiile complete de garantie si retur. Produsul este testat si perfect functional. Contacteaza-ne pentru mai multe detalii sau adauga-l in cos!

Nu doresti un produs resigilat?  Click aici pentru a comanda produsul D16 PURIFY la pret intreg.


Imbunatateste calitatea aerului din casa ta cu unul din dezumidificatoarele cu filtru HEPA din gama Purify!




Aleco Air D16 Purify este recomandat pentru incaperi de pana la 25-30 m2 (h=2.6m)

Pentru spatii mai mari, poti alege modelul D22 Purify, iar pentru spatii mai mici modelul D14 Purify


D16 Purify este un aparat 2 în 1 asigurand eliminarea excesului de umiditate din aer, controlul umiditatii in intervalul optim, dar si filtrarea particulelor poluante, gratie filtrului HEPA ce poate fi montat pe aparat.

Acest dezumidificator-purificator este proiectat pentru a avea un consum redus de energie. Agentul de racire folosit, R290 are impact ZERO asupra stratului de ozon.





Dezumidificatorul D16 PURIFY este insotit de un filtru HEPA.

Filtrul HEPA este livrat într-o cutie de filtru, introdusă în cutia dezumidificatorului pentru a evita pierderea acestuia în timpul transportului.

Dezumidificatorul NU este prevăzut cu un filtru HEPA din fabrică, acesta funcționând și fără filtru HEPA.

ATENTIE! În cazul returnării dezumidificatorului în perioada legală de 14 zile de la achiziție, filtrul HEPA va fi returnat, sigilat și nefolosit. În caz contrar, filtrul va fi achitat de către client conform ofertei comerciale a filtrului respectiv (vezi Filtru D16 PURIFY in oferta acestui magazin online).

Dezumidificatorul NU este prevăzut cu un alt filtru HEPA în afara celui mentionat mai sus.




Performante Tehnice

  • Capacitate max. de dezumidificare 16l/zi (la 30°C, 80%Rh)
  • Debit aer 145mc/h.
  • Recomandat pentru spații de 25-30 mp (H=2,6m)
  • Consum redus de energie: max 215W (la 27°C, 60%Rh)
  • Nivel sonor: ≤42dB, treapta 2 de ventilare / ≤40 dB, treapta 1 de ventilare (la 1 m distanță)
  • Reglarea umiditatii tinta intre 30% si 80% Rh



D16 PURIFY este recomandat pentru

  • Uz casnic sau birouri cu o suprafata de pana la 25-30 m2 (h=2.6 m)
  • Eliminarea excesului de umiditate din incapere. Un nivel al umiditatii de peste 60% favorizeaza aparitia mucegaiului si cresterea disconfortului termic. Afla mai multe despre efectele negative ale umiditatii excesive aici
  • Mentinerea umiditatii in parametri normali (recomandat între 40 și 60% Rh) pentru a elimina riscul aparitiei mucegaiului și igrasiei
  • Imbunatatirea indicelui de confort termic – in special in verile ploioase, cand temperatura aerului este ridicata
  • Uscarea mai usoara si mai rapida a rufelor prin functia uscare rufe (se recomanda folosirea dezumidificatorului intr-o incapere de dimensiuni mai mici si incalzite, pentru cresterea eficientei aparatului).
  • Filtrarea aerului: D16 PURIFY este dotat cu un pre-filtru lavabil care retine particulele mari de praf. Suplimentar, primesti cadou un filtru HEPA ce poate retine pana la 95% din particulele cu o dimensiune de pana la 0.3µm (microni, mult mai mici decat ceea ce ochiul uman poate vedea) precum sporii de mucegai, particulele de praf aruncate in aer de santierele in constructie, bacterii, particule de vopsea si multi alti poluanți. Este ideal pentru cei care au diverse alergii la praf, polen, acarieni, par de animale si alti alergeni care se raspandesc usor in aer. Acesta trebuie schimbat la 6-12 luni sau in momentul in care isi schimba culoarea in gri.


Functii speciale:

  • Wi-Fi: Aplicația pentru smartphone permite controlul aparatului de la distanță prin intermediul funcției Wi-Fi. Funcție disponibilă pentru modelele puse în vânzare după data de 01.11.2020. 
  • Aplicația AlecoAir este disponibilă în App Store și în Google Play.


  • De asemenea, D16 poate fi coordonat cu ajutorul comenzilor vocale prin intermediul asistenților digitali Google Home, Alexa sau Siri, cu care acesta este compatibil. Funcție disponibilă pentru modelele puse în vânzare după data de 01.11.2020.


  • Funcție Ionizare: aparatul emite ioni negativi care aderă la praful și particulele poluante aflate în suspensie în aer, acestea devin mai grele și sunt aspirate mai ușor de aparat. O cantitate mare de ioni negativi împrospătează aerul și ajută creierul să funcționeze mai bine. Funcție disponibilă pentru modelele puse în vânzare după data de 01.11.2020.
  • Setarea umiditatii tinta: D16 Purify are higrostat incorporat ce permite masurarea umiditatii din camera si selectarea umiditatii dorite in intervalul 30% RH- 80% Rh, cu un pas de 5% la fiecare apasare de buton. Higrostatul  asigura un control permanent al umiditatii din aer, iar depasirea valorii de umiditate setata duce la pornirea automata a aparatului.  Atentie: dupa atingerea nivelului optim de umiditate, ventilatorul se opreste singur dupa 5 minute.
  • Functia de Uscare Rufe – reduce considerabil timpul de uscare al rufelor
  • Funcția de Purificare - Se poate folosi independent functia de purificare, fara pornirea compresorului, atunci cand nu ai nevoie de dezumidificare (functie valabila pentru modelele produse dupa data de 1 Iunie 2020)
  • Timer: pentru programarea opririi aparatului intr-un interval de timp de 1 – 24 ore (functia Timer poate fi controlata doar prin aplicatie pentru modelele cu WiFi si Ionizare)
  • 2 trepte de viteza a ventilatorului
  • 2 Moduri de lucru
    • Modul Uscare Rufe- aparatul functioneaza in modul continuu cu ventilatorul pe treapta de viteza ridicata, timp de 6 ore, dupa care se opreste automat
    • Modul Manual- setati nivelul de umiditate dorit, iar aparatul va functiona in mod continuu, la viteza ridicata a ventilatorului pana se atinge nivelul tinta de umiditate.
  • Functia Child Lock: Se activeaza la apasarea butonului pentru viteza ventilatorului, timp de 2 secunde. Poate fi utilizata in modul Stand By sau Mod de Lucru, dar nu poate fi activata cand rezervorul este plin (si aparatul s-a oprit din acest motiv)
  • Auto-Oprire: la umplerea rezervorului-Aparatul intra in Stand-by atunci cand rezervorul este plin sau cand nu este montat corespunzator. La umplerea rezervorului se aprinde un indicator luminos si este emis un semnal sonor de avertizare.
  • Auto-Pornire si Memory: In cazul intreruperii cu energie electrica, in momentul realimentarii, aparatul isi va pastra setarile anterioare si temporizatorul va fi mentinut. Daca apasati butonul Power pentru oprire si apoi pornire dezumidificatorul va functiona pe modul de lucru anterior inchiderii, dar setarea cronometrului va fi anulata.
  • Optiune drenaj continuu prin furtun de 13 mm (neinclus in furnitura).


Usor de controlat, usor de manevrat, usor de intretinut

  • Panou de comanda touch cu afisaj digital si numerosi indicatori de stare
  • Roti pentru a muta usor aparatul in camera, pe suprafete plane
  • Maner de transport in carcasa pentru a manevra usor aparatul in orice camera
  • Drenaj Continuu sau prin vasul colector de 4,4L
  • Pre-filtru lavabil 
  • Dejivrare electronica (se activeaza automat, in special cand aparatul este folosit la temperaturi între 5 și 10 grade)
  • Filtru HEPA usor de schimbat, de orice utilizator
  • Programare inchidere cu ajutorul functiei TIMER
  • Auto-pornire în cazul unei căderi de curent, la setările anterioare


*Suprafata este calculata pentru o inaltime de 2,6 metri.

ATENTIE: Va rugam sa aveti in vedere faptul ca in functie de puterea compresorului, temperatura din incapere poate creste cu 2-4 grade.




Specificatii tehnice

Alimentare: AC220V-240V/50Hz

Consum: 215W (27℃,60%RH)

Curent : 1.35A

Capacitate de Dezumidificare: 16L/Zi (30℃,80%RH) / 9.5L/Zi (27℃,60%RH)

Nivel de Zgomot:  ≤42dB(A) (treapta mare de ventilare) / ≤40dB(A) (treapta mica de ventilare)

Capacitate rezervor: 4.4 L

Circulare Aer:  145m3/h (treapta mare de ventilare)

Refrigerant (Tip/Cantitate):  R290 / 55g

Temperatura de lucru:  5℃-35℃

Temperatura de depozitare:  0℃-50℃

Umiditatea de lucru:  30% - 80% RH

Umiditatea de depozitare:  20% - 80% RH

Recomandat pentru incaperi de:  25-30m² (H=2.6m)

Dimensiuni aparat (LxlxÎ):  360 x 242 x 548 mm

Dimensiuni cutie (LxlxÎ): 426 x 296 x 576 mm

Greutate neta:  14,7 kg

Greutate bruta: 16,5 kg



ATENTIE! 

  • Filtrul HEPA retine eficient peste 97% dintre microparticulele poluante din aer, ceea ce duce la modificarea unora dintre parametrii tehnici ai produsului. Prin utilizarea filtrului HEPA se observa o usoara crestere a nivelului de zgomot emis de produs de 3% pana la 5%, o crestere a consumului de energie cu 5% pana la 10% si o scadere a nivelului de dezumidificare cu 10% pana la 15%.
  • Se recomanda schimbarea filtrului HEPA in momentul in care acesta este incarcat de impuritati pentru a nu afecta performanta aparatului.
  • Filtrul HEPA trebuie schimbat la un interval de 6-12 luni sau in momentul in care:
  • filtrul isi schimba culoarea si devine gri
  • aparatul elibereaza un miros greu in aer, deoarece praful si particulele poluante sunt retrimise in incapere
  • fluxul de aer eliberat este neuniform, deoarece impuritatile acumulate in anumite zone ale filtrului impiedica distribuirea uniforma a aerului
  • fluxul de aer este tot mai scazut, acest lucru datorandu-se incarcarii cu particule a filtrului ce obtureaza fluxul de aer.



ATENTIE! 

 Filtrul HEPA furnizat este sigilat intr-un ambalaj de plastic. Desigilarea acestuia pentru utilizare duce la imposibilitatea returnarii filtrului, din motive de sanatate, filtrul putand fi contaminat cu agenti prezenti in aerul ventilat inca de la prima utilizare. In conditiile returnarii unui produs cu filtru desigilat din ambalajul de plastic, ne rezervam dreptul de a retine valoarea filtrului inclus in pachetul livrat.



Detalii tehnice

Scroll dreapta pentru mai multe detalii
Nu exista Date Tehnica

Opinii

Produse asemanatoare

Oferte speciale

229.00 RON 249.00 RON

109.00 RON 159.00 RON

Like pe Facebook

'dezumidificator TROTEC', 'dezumidificatoare TROTEC', 'dezumidificatoarele TROTEC', 'pret de producator', 'preturi', 'promotii', 'de camera', 'ieftine', 'magazin', 'online'ARGOBIOXIGENDUUXMEACOFRALVORNADOCLEAN AIR OPTIMAENSAdezumidificator supra, uscator prosop supra, incalzitor supraGYNOII, Camera Monitorizare Bebemijloc de transport, vehicule electrice, hoverboard electric, plimbare in parcX4TECHMARPACBIMARPulse Performance ProductsKRYPTONICS, casti de protectie, echipament protectie trotinete, Casti si protectii trotineteTrotinete electrice Inokim Mywayvehicule electrice, trotineta electrica, moniciclu electric, plimbare in parcvehicule electrice, skateboard electric, plimbare in parcvehicule electrice, hoverboard electric, plimbare in parcvehicule electrice, hoverboard electric, plimbare in parcvehicule electrice, hoverboard electric, plimbare in parcmijloc de transport, vehicule electrice, hoverboard electric, plimbare in parcmonitorizare somn, dispozitiv adormire, monitorizare sanatatepurificator de aer, tratare aer, eliminare praf,eliminare polen, spori mucegai, fum de tigara, eliminare mirosuri, bratara inteligenta, bratara monitorizareDezumidificator, purificator, umidificator, difuzor arome Air Natureldezumidificator casnic, dezumidificator aer, dezumidificator peltier, dezumidificare casa, uscare perete, uscare hala productie, uscare piscinamonocicluri electrice, monociclu, monociclu electirc, roata electricaracitor de aer, racire aer, racire cu gheta,racitor mobil, racitor profesional ieftin, racitor ide aer ieftinpompe de caldura Calorex, pompe de caldura piscine, incalzire piscina, Calorex Climate Solutions, AlecoAir
alecoair, logo
AlecoAir
Str. Crinului nr. 17, Rosu, Chiajna, Jud Ilfov, Romania Cod Postal: 077042
Telefon: 0758 090 141